Dla większości z nas informacja o śmierci bliskiej nam osoby jest wielkim szokiem. Często nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć i podejmować decyzji. Znając ten problem w krótki sposób chcielibyśmy przekazać kilka informacji, które w tej ciężkiej chwili pomogą w pierwszym etapie organizacji pogrzebu .
Jeżeli zgon nastąpił w szpitalu:
Najczęściej lekarz opiekujący się zmarłym pacjentem wystawia kartę zgonu, z którą należy się udać do zakładu pogrzebowego . Od tej chwili wszelkie dalsze formalności i zadania związane z organizacją pochówku przejmuje na siebie zakład pogrzebowy.
Jeżeli zgon nastąpił w miejscu publicznym:
W przypadku zgonu osoby w miejscu publicznym w pierwszej kolejności należy wezwać lekarza opiekującego się zmarłym pacjentem lub lekarza pogotowia, który wystawia protokół zgonu lub kartę zgonu. Karta zgonu jest podstawowym dokumentem stwierdzającym przyczynę zgonu i jest niezbędna do wyrobienia SKRÓCONYCH AKTÓW ZGONU (w Urzędzie Stanu Cywilnego).
Następnie należy zadzwonić do Zakładu Usług Pogrzebowych „Biernacki” pod całodobowy telefon
601 71 60 70 lub, 603 45 44 40, gdzie po przyjęciu zlecenia pracownicy zakładu pogrzebowego przyjeżdżają po odbiór osoby zmarłej.
Przybyli na miejsce pracownicy sporządzą odpowiednią dokumentację i załatwią wszelkie formalności w odpowiednich urzędach i instytucjach.
Przewiezienie osoby zmarłej nastąpi do prywatnej chłodni Zakładu Usług Pogrzebowych „Biernacki” co wiąże się z obniżeniem kosztów.
Jeżeli zgon nastąpi w domu:
W pierwszej kolejności należy wezwać lekarza opiekującego się zmarłym pacjentem lub lekarza pogotowia, który wystawia protokół zgonu lub kartę zgonu. Karta zgonu jest podstawowym dokumentem stwierdzającym przyczynę zgonu i jest niezbędna do wyrobienia SKRÓCONYCH AKTÓW ZGONU (w Urzędzie Stanu Cywilnego).
Następnie po wystawieniu powyższego dokumentu należy zadbać o przewiezienie osoby zmarłej z domu do chłodni przez zakład pogrzebowy . W tej sytuacji wystarczy zadzwonić do Zakładu Usług Pogrzebowych „Biernacki” pod całodobowy telefon:
601 71 60 70 lub, 603 45 44 40 , gdzie po przyjęciu zlecenia pracownicy zakładu pogrzebowego przyjeżdżają po odbiór osoby zmarłej.
Przybyli na miejsce pracownicy przedstawiają różne rozwiązania i wyjaśniają wszelkie wątpliwości związane z organizacją pochówku . Po sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji załatwią wszelkie formalności w odpowiednich urzędach i instytucjach.
Przewiezienie osoby zmarłej w przypadku Zakładu Usług Pogrzebowych „Biernacki” następuje do własnej chłodni, gdzie osoba zmarła przebywa do czasu organizacji pogrzebu . Pozwala to uniknąć dodatkowych kosztów i opłat, związanych z przewozem i wynajmem.
Najbliżsi zmarłego mają pełne prawo wyboru zakładu pogrzebowego , którego oferta najbardziej im odpowiada w zakresie organizacji pogrzebu, niezależnie od miejsca zgonu i zakładu, który zajmował się przywiezieniem ciała zmarłego do chłodni wcześniej.
Jeżeli zgon nastąpił w skutek wypadku
Jeżeli zgon nastąpił w skutek wypadku, lub też zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu mogło być przestępstwo, na pochowanie zwłok oprócz karty zgonu wymagane jest zezwolenie prokuratora. Zwłoki osób zmarłych lub zabitych w miejscach publicznych przewozi się na wniosek właściwego organu (najczęściej prokuratora) do zakładu medycyny sądowej celem ustalenia przyczyny zgonu. Organizowanie i opłacenie tego przewozu należy do zadań powiatu.
Przewoźnicy nie mają prawa pobierać jakichkolwiek opłat od rodziny osoby zmarłej z tytułu przewozu zwłok z miejsca wskazanego przez prokuratora do zakładu medycyny sądowej, gdyż są opłacani przez dany powiat.
Nie mają także uprawnień do informowania rodziny o zgonie danej osoby. W tym przypadku, tak samo jak w poprzednich, wybór firmy pogrzebowej należy tylko i wyłącznie do najbliższych zmarłej osoby .
Skąd wziąć środki na zorganizowanie pogrzebu?
Środki pieniężne na zorganizowanie pogrzebu zapewnia Skarb Państwa w formie tzw. zasiłku pogrzebowego. Kwota zasiłku w pełni wystarcza, by zorganizować standardową i kompleksową uroczystość pogrzebową, a rozliczenie następuje bezpośrednio u nas w zakładach.
Dokumenty potrzebne do załatwienia aktu zgonu:
karta zgonu wystawiona przez lekarza
dowód osobisty osoby zmarłej
paszport osoby zmarłej o ile taki posiada
Dokumenty potrzebne do załatwienia zasiłku pogrzebowego ZUS i KRUS:
akt zgonu
legitymacja ubezpieczonego (wydana przez ZUS/KRUS)
faktura za trumnę (wystawiana przez zakład pogrzebowy)
NIP osoby zmarłej i członka rodziny, na którego będą wystawiane rachunki